Wiązanie butów – jak w szybki i prosty sposób nauczyć dziecko wiązać sznurowadła?

Wiązanie butów to dla wielu dorosłych przysłowiowa bułka z masłem. Wbrew pozorom nie jest to jednak prosta umiejętność, zwłaszcza dla małych dzieci, które mają problem z koordynacją wzrokowo-ruchową oraz myśleniem przestrzennym. Choć nie jest ona niezbędna do życia, bardzo przydaje się w codziennych sytuacjach zarówno w szkole, jak i w domu. Dowiedz się, jak łatwo i szybko nauczyć dziecko wiązać buty.
Wiązania sznurowadeł dzieci uczą się już w przedszkolu. To świetny sposób na wspieranie rozwoju motoryki małej. Przeplatając sznurek, maluchy uczą się precyzji ruchów, rozwijają umiejętność koncentracji oraz poznają związek przyczynowo-skutkowy. To z kolei ma wpływ na samodzielność podczas ubierania się, a także na naukę pisania i czytania w szkole. Dlatego warto nauczyć dziecko wiązać sznurowadła najwcześniej, jak to możliwe. Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma wieku, w którym maluch powinien umieć to robić, dlatego nie należy nakładać na niego presji, tylko dać mu czas. Pociecha z łatwością zawiąże buty, kiedy będzie na to gotowa zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Od czego zacząć naukę wiązania butów?
Naukę zawiązywania sznurowadeł należy rozpocząć od właściwego dobrania obuwia dla pociechy. Dziecko nie nauczy się wiązać butów, jeśli nie będzie miało z nimi styczności. Szeroki wybór wysokiej klasy butów dla dzieci znajdziesz w ofercie Tupu Tupu.
Następny krok to zabawa w wiązanie butów. W tym celu przygotuj dwa arkusze grubego papieru i:
- odrysuj na nich stopy malucha,
- wytnij narysowany kształt,
- poproś pociechę, aby pomalowała wycięte elementy na ulubione kolory,
- na środku wytnij dziurkaczem dziurki, po tyle samo po obu stronach.
Tak przygotowanego „bucika” wręcz dziecku razem ze sznurówką i poproś, aby przewlekło ją przez dziurki. Ty weź do ręki drugi szablon, usiądź obok malucha i zrób to samo. Wspólne działanie nie tylko buduje więź między pociechą a rodzicem, ale także ułatwia dziecku naukę.
Jeśli maluch nigdy wcześniej nie przeplatał sznurówek przez dziurki, powtarzaj ten krok tak długo, aż się nauczy. Możecie urządzić zawody na czas, ale pamiętaj, żeby dać pociesze wygrać! Warto również się pomylić i dać dziecku, aby sprawdziło, gdzie jest błąd. W ten sposób pokażesz mu, że dorośli także się mylą, a robienie błędów jest częścią uczenia się nowych umiejętności.
3 metody wiązania butów, które warto znać
Każdy ma swój własny sposób wiązania butów, który wypracował latami. Niektórzy nie zawiązują sznurówek wcale, jednak warto pamiętać, że to nie jest rozsądne. Noszenie luźnego obuwia to szybki sposób na to, żeby nabawić się otarć i podrażnień. Co więcej, zmienia się wtedy chód – osoby, które chodzą w rozwiązanych butach nie podnoszą nóg do góry i nie przetaczają stopy, a szurają nimi o podłoże. Dodatkowo obuwie szybciej się wtedy niszczy, nawet jeśli jest wysokiej jakości.
Aby Twoja pociecha nie chodziła w butach z rozwiązanymi sznurówkami, naucz ją je zawiązywać. Oto 3 najpopularniejsze sposoby.
- Na „myszki Miki i Piki”
To metoda oparta na wierszyku, dlatego jest bardzo lubiana przez dzieci i szybko zapada w pamięć. Należy powtarzać słowa i jednocześnie wykonywać konkretne ruchy:
Były sobie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki – weź obie sznurówki do rąk,
zamieniły się miejscami – skrzyżuj sznurki na X,
jedna myszka weszła do norki – włóż koniec jednej sznurówki w ucho, które powstało,
druga ją zamknęła – zaciśnij supeł,
jedna wystawiła uszko –zrób z jednego ze sznurowadeł pętelkę,
druga ją okrążyła i wystawiła swoje – owiń drugą sznurówką pętelkę i przełóż przez otwór,
przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki – chwyć za obie pętelki i zaciśnij mocno supełek.
- Na „króliczka”.
To mniej skomplikowana metoda wiązania butów, która jest szczególnie lubiana przez młodsze dzieci ze względu na sympatyczną nazwę oraz urocze, długie „uszka”. Aby zawiązać sznurówki w ten sposób, należy skrzyżować oba sznurki. jedną z nich przełożyć przez powstałą dziurką i zacisnąć supełek. Następnie trzeba zrobić z obu sznurowadeł „uszka”, skrzyżować je i ponownie przełożyć przez dziurkę i zacisnąć.
Jedyną trudnością w tym przypadku jest przełożenie przez drugą dziurkę całego „uszka”. Zdarza się, że dzieciom wyślizguje się ono z rąk, dlatego warto pomóc im w razie wu.
- Bez trzymania pętelek
Jednoczesne zaciskanie sznurówek, trzymanie pętelek i zawiązywanie dla wielu maluchów jest zbyt trudne. Na szczęście istnieje jeszcze jeden sposób wiązania obuwia.
Weź końcówki sznurówek i przełóż ich skuwkę przez tę samą dziurkę, z której wychodzą, tak aby powstały pętelki. Następnie chwyć za nie, skrzyżuj i zawiąż. Czynność powtórz, aby powstały dwa supełki.
W tym przypadku problem mogą stanowić gruby supełek lub zbyt krótkie sznurówki[1].
O czym pamiętać podczas nauki wiązania sznurówek?
Pamiętaj, że uczenie dziecka wiązania butów to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy popędzać pociechy, ani krzyczeć na nią, że popełnia błędy. Takie działanie może sprawić, że się zniechęci i nie będzie chciała więcej założyć półbutów ze sznurowadłami.
Zamiast tego powoli wytłumacz maluchowi, co robić po kolei i powtarzaj to kilka razy dziennie, np. przy każdym wyjściu z domu. Chwal pociechę za każdym razem, kiedy uda jej się zrobić pętelki i zawiązać supełek. Możesz także np. nagradzać ją naklejkami.
Wielu rodziców popełnia także jeszcze jeden błąd – pokazuje, jak wiązać buty siedząc naprzeciwko dziecka, zamiast obok niego. Pociecha szybciej nauczy się robić pętelki i supełki, jeśli będzie obserwować Ciebie ze swojej perspektywy, a nie w lustrzanym odbiciu. Możesz także usiąść za maluchem, aby widziało Twoje ręce bezpośrednio przed sobą. Wystarczy drobna zmiana nawyków, aby osiągnąć sukces.
Dobrym pomysłem jest również kupienie trzewików z dwukolorowymi sznurówkami. Dzięki temu łatwiej jest zauważyć, która część ma teraz przejść przez dziurkę, a którą należy zacisnąć[2].
Naucz dziecko wiązać sznurowadła, a zobaczysz błysk dumy w jego oczach. To świetny sposób na to, żeby poprawić jej pewność siebie i zachęcić do zdobywania nowych umiejętności!
[1] https://akademiamadregodziecka.pl/jak-nauczyc-dziecko-sznurowania-butow/
[2] http://ps42.kielce.eu/sites/default/files/pliki/wiazanie-sznurowadel-krok-po-kroku-1.pdf
komentarze (0)