Buty ortopedyczne dla dzieci – co to jest i na co zwrócić uwagę?
Dbasz o rozwój swojego dziecka i dokładasz wszelkich starań, aby było zdrowe i szczęśliwe, ale w ostatnim czasie zauważasz, że Twój maluch zaczął źle stawiać stópki? A może niepokoi Cię to, jak układa się jego noga w bucie? Koniecznie skontaktuj się z ortopedą, który oceni rozwój dziecka. Specjalista może zlecić także zakup butów ortopedycznych. Zastanawiasz się, jakie wybrać? Sprawdź.
Decyzja o wyborze butów ortopedycznych nie może być podjęta zbyt pochopnie. W końcu od tego, w jakim obuwiu będzie chodzić maluch, zależy rozwój jego stóp, a co za tym idzie także jego chód i postawa ciała. Okazuje się, że każdy detal ma znaczenie.
Po co kupić buty ortopedyczne?
Głównym zadaniem obuwia ortopedycznego jest korygowanie powstałych deformacji stóp. Oprócz tego buty mają eliminować jakiekolwiek wady w rozwoju oraz zapobiegać ich nawrotom lub tworzeniu się nowych.
Na rynku znajduje się bardzo dużo różnych rodzajów obuwia ortopedycznego, które jest przeznaczone na różne schorzenia lub problemy, z jakimi zmaga się dziecko. Do wyboru są modele:
- redresyjny, którego zadaniem jest poprawa nieprawidłowego kształtu stóp,
- z obcasem Thomasa, który wspiera walkę z wadami postawy, a także koślawością kolan i stóp,
- wyrównujący, który jest dedykowany dzieciom ze stopami o różnej długości,
- z odwróconym obcasem Thomasa, który jest przeznaczony dla osób ze szpotawością stóp.
Producenci nieustannie dokładają wszelkich starań, aby dziecko mogło korzystać z obuwia przez cały dzień. Dlatego wśród ich propozycji znajdziesz zarówno buty sportowe, kapcie, jak i sandały ortopedyczne.
Jakie powinny być dobre buty ortopedyczne dla dziecka?
Aby mieć pewność, że wybrany model będzie dobry dla Twojej pociechy i zapewni dziecku komfort podczas codziennych spacerów, trzeba zwrócić uwagę także na materiały, z jakich jest wykonany. Dobrej jakości buty ortopedyczne powinny:
- być zrobione z naturalnych, miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów. Najlepiej sprawdzi się naturalna skóra, która zapewnia wygodę, chroni przed nadmiernym poceniem się oraz otarciami.
- mieć elastyczną podeszwę, która zapewni stopie odpowiednie podparcie, a jednocześnie pozwoli jej swobodnie się poruszać,
- mieć wysoką cholewkę, która będzie stabilizować nie tylko stopę, ale także staw skokowy.
Mile widziane są również wygodne zapięcie, dzięki któremu maluch będzie mógł samodzielnie założyć buty, oraz ładny design, który zachęci do ich noszenia. Ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii.
Kiedy wybrać buty ortopedyczne?
Nie chcesz, żeby Twoje dziecko miało problemu z nóżkami w przyszłości? Zastanawiasz się, czy zamiast zwykłych bucików wybrać ortopedyczne? Nie tędy droga.
Jeśli stopy rozwijają się prawidłowo, maluch porusza nimi we właściwy sposób oraz nie wykazuje żadnych tendencji do wad postawy, nie potrzebuje specjalnego obuwia. Ten produkt powinien być zamawiany wyłącznie na wyraźne zlecenie lekarza ortopedy w oparciu o wcześniejsze badanie dziecka.
Buty ortopedyczne mogą być wskazane przy takich schorzeniach jak:
- płaskostopie, czyli obniżone wysklepienie stopy, które skutkuje odciskami, zaburzeniami chodu i dysfunkcjami mięśni,
- koślawość, czyli wychylanie się guza piętowego na zewnątrz.
- szpotawość, czyli rotowanie się guza piętowego do wewnątrz,
- stopa wydrążona, czyli tzw. wysokie podbicie.
Specjalistyczne obuwie jest również rekomendowane przy wrodzonych wadach stóp.
Jednak pamiętaj, że wybór produktu, w tym nawet kapci ortopedycznych, powinien być podejmowany wyłącznie po konsultacji medycznej. Niewłaściwie dopasowane buty mogą wyrządzić bardzo dużo szkód, zaburzyć powrót do zdrowia, a nawet doprowadzić do powstania nowych wad.
Jeśli Twoje dziecko nie zmaga się z żadnymi problemami stóp, a Ty chcesz wspomóc ich rozwój, zamiast po buty ortopedyczne, sięgnij po model profilaktyczny.
Czym się różnią buty ortopedyczne od profilaktycznych?
Wiele osób myli obuwie ortopedyczne z profilaktycznym, jednak to zupełnie różne rodzaje produktów. Nie wiesz, który jego typ będzie lepszy dla Twojego malucha? Jeśli chcesz właściwie dobrać buty dla dziecka, poznaj najpierw najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Model ortopedyczny jest przeznaczony do poprawy wad zarówno wrodzonych, jak i powstałych przez niewłaściwy rozwój malucha, urazy oraz nieprawidłową pielęgnację niemowlaka. O konieczności noszenia takich produktów decyduje wyłącznie specjalista.
Z kolei buty profilaktyczne dla dzieci, które znajdziesz w ofercie Tupu Tupu, może nosić każdy, zdrowy maluch, ale szczególnie rekomendowane są dla tych, które są narażone na nieprawidłowy rozwój stóp.Ten rodzaj obuwia nie koryguje wad ani deformacji, ale zapobiega im. Co więcej umożliwia i ułatwia pociesze wypracowanie prawidłowych nawyków stawiania stóp i chodzenia oraz utrzymanie właściwej postawy ciała.
Buty profilaktyczne sprawdzą się maluchów, które wykazują predyspozycje do niewłaściwego chodu lub przetaczania stopy. Mogą być także pomocne np. przy płaskostopiu. Ich wzmocniona, solidna konstrukcja i odpowiednio wyprofilowana wkładka zapewniają bezpieczne warunki do rozwoju malutkich stópek.
Czy wkładki ortopedyczne wystarczą?
Wiele osób zastanawia się, czy można zamiast butów ortopedycznych lub profilaktycznych kupić po prostu odpowiednie wkładki i umieścić je w obuwiu używanym na co dzień. To dobry pomysł, jeśli Twój maluch zmaga się z niewielkimi wadami w rozwoju, których leczenie nie wymaga ustabilizowania stawu skokowego lub korygowania położenia pięty względem nogi.
Wkładki sprawdzą się np. w płaskostopiu, koślawości i szpotawości stóp, jednak nie zapewnią odpowiedniego wsparcia przy bardziej poważnych schorzeniach.
Buty ortopedyczne to bardzo duża pomoc w walce o prawidłowy rozwój dziecka. Zadbaj o to, aby były dobrze dobrane, a pociecha z pewnością w przyszłości Ci podziękuje.
komentarze (0)