Prawy czy lewy but – jak nauczyć dziecko rozróżniać, który but włożyć na nogę?

Prawy czy lewy but – jak nauczyć dziecko rozróżniać, który but włożyć na nogę?

Samodzielne wkładanie butów to niezwykle cenna umiejętność, którą dzieci najczęściej nabywają pomiędzy 2. a 4. rokiem życia. Nie tylko przyspiesza codzienne wyjścia z domu, ale także buduje pewność siebie i daje poczucie niezależności. Jednak mimo szczerych chęci wiele dzieci ma problem z założeniem butów na właściwe nogi. Można im w tym pomóc. Dowiedz się, jak nauczyć dziecko odróżniać prawy but od lewego.

Prawidłowo rozwijające się, zdrowe dziecko powinno nauczyć się rozróżniać strony – pomiędzy 5. a 6. rokiem życia. Jednak nauczenie się odróżniania stron – prawej od lewej – nie wystarczy, aby wkładać obuwie na odpowiednie stopy.

LEE COOPER LCW-21-44-0305K LEE COOPER LCW-21-44-0305K

Jak nauczyć dziecko odróżniania prawego buta od lewego?

Dla malucha oba buty wyglądają identycznie. Co więcej, często nawet po ich włożeniu pociecha nie czuje, że „coś jest nie tak”, a chodzenie w źle ubranym obuwiu nie wpływa pozytywnie na rozwój małych stópek, a także postawę ciała. Dlatego trzeba mu pomóc odróżniać prawe obuwie od lewego.

Jeśli chcesz, żeby maluch zaczął wkładać prawidłowo obuwie, zacznij zwracać jego uwagę na tę kwestię. Możesz podczas przygotowywania się do wyjścia np.  pytać, która strona jest prawa, a która lewa i podawać maluchowi odpowiednie buciki albo poprosić pociechę, aby wskazało, które obuwie włożyć i poprawiać, jeśli pokaże źle.

Jednak nie zawsze można być blisko dziecka, gdy się ubiera, a poprawianie butów może je zniechęcić do ponownych prób bycia samodzielnym w szatni. Dlatego warto również zadbać o:

  • naklejki wewnątrz butów, np. w postaci dwuelementowych puzzli – wystarczy umieścić je np. na języku lub wkładce, a następnie pokazać maluchowi, że obuwie musi być ustawione w odpowiedniej kolejności, aby obrazek był cały. Zamiast naklejek można wykorzystać np. przepołowione naszywki lub wyszyć jakąś figurę geometryczną,
  • zróżnicowanie obuwia – jeśli dziecko nosi buty zawiązywane na sznurówki, jedną z nich możesz wymienić na element w innym kolorze. Dzięki temu maluch szybko nauczy się, że np. czarna sznurówka powinna być po prawej stronie, a biała po lewej. Można także pokolorować wkładki wewnątrz obuwia lub wybrać modele w dwóch różnych kolorach,
  • buty na rzepy – w tym rodzaju obuwia zapięcie zawsze zamyka się na zewnątrz. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy buty są włożone odpowiednio.

Możesz także pokazać dziecku różnice w kształcie buta. Jednak w przypadku modeli zimowych, sportowych lub sneakersów może być trudno zauważyć, na czym polega różnica między nimi.

Dobrym pomysłem jest także ustawianie obuwia prawidłowo, zanim maluch rozpocznie wkładanie ich. Dzięki temu od razu weźmie do ręki odpowiedni but.

Czytaj więcej: Czy warto kupić sneakersy dziecięce? Wady i zalety

GEOX J02DLA-C9999 GEOX J02DLA-C9999

Jakie obuwie wybrać, aby ułatwić dziecku samodzielnie ubieranie się?

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby przyspieszyć poranne wychodzenie z domu? Dobrym pomysłem jest zakup butów dla dziecka, które łatwo się wkłada. Świetnie sprawdzą się modele:

  • wsuwane, np. takie jak obuwie sportowe od Geox – brak zapięcia niweluje problem niezawiązanych sznurówek czy źle dopasowanych butów do stopy. Dzięki miękkim elastycznym ściągaczom obuwie samo dostosowuje się do kształtu ciała, a tym samym nie spada podczas chodzenia ani nie uciska. Świetny wybór dla dzieci, które zawsze się spieszą i szkoda im czasu na zapinanie butów,
  • na rzepy z wyciąganym językiem, np. takie jak kozaki śniegowce Mido Noster – rzepy można całkowicie rozpiąć i wysunąć z szlufek, dzięki czemu można wysunąć cały język na zewnątrz i maksymalnie rozszerzyć cholewkę. Znacząco ułatwia to wkładanie stopy do środka, zwłaszcza w przypadku zimowych butów,
  • z gumowymi sznurówkami, np. takie jak trampki tekstylne Lee Cooper – elastyczne sznurówki to świetne rozwiązanie, które znacząco przyspiesza codzienne ubieranie się. Nie trzeba ich wiązać, zawsze dobrze dolegają do buta i solidnie trzymają stopę. Dzięki temu można swobodnie biegać, skakać czy tańczyć bez ryzyka, że obuwie spadnie, a sznurówki się rozwiążą.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane obuwie nie będzie sprawiało problemów dziecku, po zakupie niezwłocznie poproś je o przymierzenie ich. Dzięki temu, gdy będzie coś nie tak, będziesz mógł zwrócić buty do sklepu i wybrać inne.

Zadbaj o samodzielność swojego dziecka, a trud włożony w naukę wkładania butów szybko się opłaci!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć