Jak wyczyścić wkładki w butach?

Jak wyczyścić wkładki w butach?

Czyszczenie wkładek do butów to czynność, którą bardzo rzadko się wykonuje. Jednak warto to robić regularnie, ponieważ to jedyny element obuwia, który ma bezpośredni kontakt z podeszwami stóp. W związku z tym jest narażony nie tylko na pot i martwy naskórek, ale także różne zabrudzenia, przez które szybko traci ładny zapach oraz pierwotną biel. Sprawdź, jak wyczyścić wkładki w butach.

Wiele osób poświęca dużo czasu na staranne dobieranie butów do stylizacji, aby całość dobrze się komponowała. Jednocześnie zapomina o tym, że liczy się nie tylko zewnętrzny wygląd obuwia, ale także jego wnętrze! Brudne wkładki z pewnością nie są eleganckie, a do tego mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, a nawet siedliskiem niebezpiecznych dla małych stóp bakterii. Dlatego tak istotne jest, aby regularnie je czyścić.

Czym czyścić wkładki do butów?

Zastanawiasz się, czym wyczyścić wkładki w butach, aby ich nie uszkodzić i nadal móc z nich korzystać? Jeśli są wykonane z bawełny lub innych nieskórzanych materiałów, doskonale sprawdzi się delikatny płyn do prania, szare mydło lub płyn do naczyń.

Preparaty te zawierają środki powierzchniowo czynne, które bardzo dobrze się pienią. Dzięki temu powierzchnia styku z zabrudzoną powierzchnią się zwiększa, co w rezultacie pomaga usunąć tłuszcz, zabrudzenia, takie jak piasek czy martwy naskórek, a także bakterie i grzyby.

Oprócz środków chemicznych do czyszczenia wkładek do butów przydadzą się także szczoteczki z delikatnym włosiem i ściereczki z mikrofibry, które ułatwią usuwanie głęboko wtartego brudu.

Czytaj więcej: Jak czyścić buty dziecięce? Pranie i suszenie obuwia dla dzieci

Jak czyścić wkładki do butów?

Czyszczenie wkładek należy rozpocząć od wyciągnięcia ich ze środka obuwia. Dzięki temu podczas mycia nie uszkodzisz konstrukcji buta i unikniesz przypadkowego zamoczenia jego elementów, które mogłoby doprowadzić np. do odklejenia się podeszwy lub zniekształcenia jego kształtu.

Wyciągnięte wkładki należy namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem wybranego detergentu. Najlepiej, jeśli płyn jest naprawdę gorący – dzięki temu bakterie i grzyby zostaną w 100% wyeliminowane. Jednak uważaj na dłonie – na tym etapie warto sięgnąć np. po dużą łyżkę, aby się nie poparzyć.

Wkładki namaczaj w gorącej wodzie odwrócone lewą stroną do góry przez ok. 15 minut. Po tym czasie wypłucz je i nalej do miski świeżej wody. Dodaj niewielką ilość detergentu, sięgnij po szczoteczkę z delikatnym włosiem i dokładnie wyszoruj prawą stronę wkładek, która ma kontakt ze stopą. Warto się przyłożyć, ponieważ dzięki temu usuniesz większość brudu. Następnie ponownie je wypłucz.

Jeśli efekt spełnia Twoje oczekiwania, możesz położyć wkładki w ciepłym miejscu i pozostawić do wyschnięcia. Jednak, żeby uzyskać pierwotny wygląd, warto je wyprać w pralce na programie 40°C. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są w 100% czyste.

Aby przywrócić biel wkładkom, można rozłożyć je na słońcu. Jednak uwaga – w miejscach, gdzie były największe zabrudzenia mogą pojawić się niewielkie, żółte plamy.

Jak wyczyścić skórzaną wkładkę do butów?

Wielu rodziców, którzy kupują wysokiej jakości buty, zastanawia się, jak wyczyścić skórzane wkładki do butów. Nie można ich moczyć, ponieważ materiał mógłby się uszkodzić i przestać spełniać swoją funkcję. Jednak, żeby przywrócić im świeżość, wystarczy ściereczka z mikrofibry zwilżona roztworem wody i mydła lub innego detergentu.

Należy delikatnie przetrzeć nią wierzch wkładki i pozostawić do wyschnięcia w suchym, ciepłym miejscu. Pamiętaj, żeby nie kłaść ich na grzejniku ani na słońcu! Wysoka temperatura mogłaby sprawić, że stracą elastyczność.

Jeśli czyszczenie skórzanej wkładki do butów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, należy wymienić ją na nowy egzemplarz.

Jakie wkładki do butów wybrać?

Wkładki do butów należy regularnie wymieniać. Specjaliści polecają, aby robić to co 6-8 miesięcy. Jednak rzadko, które dziecko tak długo chodzi w jednym obuwiu. Dlatego w ich przypadku należy patrzeć na stan wkładek. Jeśli są bardzo brudne, zniekształcone lub straciły swoją elastyczność, trzeba je wymienić na nowe.

W tym przypadku warto sięgnąć po wkładki profilaktyczne. Dla zdrowych dzieci najlepiej sprawdzą się skórzane wkładki z profilem. Dlaczego? Ten naturalny materiał absorbuje pot, ale nie gromadzi go wewnątrz, a oddaje na zewnątrz, co zapobiega zawilgoceniu wnętrza buta i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo naturalna skóra jest przyjemna w dotyku, dzięki czemu nie ma ryzyka, że podrażni delikatnej stopy maleństwa.

Jeśli maluch jest obarczony ryzykiem np. wystąpienia koślawości kolan lub płaskostopia, należy sięgnąć po specjalistyczne wkładki ortopedyczne. Ich wybór jest bardzo szeroki. Dzięki specjalnej budowie dynamicznie wspomagają łuk podłużny stopy, a także pomagają amortyzować i stabilizować piętę oraz zabezpieczyć stawy przed wszelkimi urazami. Jednocześnie pamiętaj, żeby sięgnąć po specjalistyczne wkładki tylko na wyraźne zalecenie lekarza!

Czyszczenie wkładek do butów nie jest skomplikowane. Zadbaj o tę strefę, aby stopy były zdrowe, a obuwie pachnące!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć