Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Przewodnik po rozmiarach obuwia dziecięcego

Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Przewodnik po rozmiarach obuwia dziecięcego

Moment, w którym dziecko robi coś po raz pierwszy w swoim życiu, jest niezwykle ekscytujący – zwłaszcza, jeśli dotyczy to takich czynności, jak samodzielne poruszanie się. Jednak wraz z pierwszym kroczkiem w głowach opiekunów i bliskich pojawiają się pytania „jakie buty kupić dla niemowlaka?” i „jaki rozmiar stopy ma roczne dziecko?”. Dla ułatwienia przygotowaliśmy krótki przewodnik po rozmiarach.

Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko?

Maluch z Twojego otoczenia właśnie postawił swoje pierwsze kroczki i chcesz sprawić mu prezent w postaci butów? To doskonały pomysł! Zakup dobrej jakości obuwia to duży wydatek dla młodych rodziców. Wyręczając ich w tym, z pewnością sprawisz im wiele radości. Jednak zanim zdecydujesz się na jeden z modeli z asortymentu Tupu Tupu, upewnij się, że obuwie, które wybrałeś, ma odpowiedni rozmiar.

Statystycznie stopa rocznego dziecka ma od 10 do 13 cm długości, co odpowiada rozmiarom buta od 18 do 22. Różnice te wynikają m.in. z indywidualnego tempa rozwoju każdego maleństwa, uwarunkowań genetycznych, a także środowiska, w którym się wychowują. Zdarza się, że nawet równoletnie maluchy z tej samej rodziny noszą buty z wkładką różnej długości. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem sprawdzić rozmiar stóp maleństwa.

GEOX B9251B-C0871 GEOX B9251B-C0871

Rozmiar stopy rocznego dziecka – jak sprawdzić?

Zastanawiasz się, jak ustalić rozmiar nóżki rocznego dziecka? Jest na to wiele sposobów. Jeśli dziecko potrafi samodzielnie się poruszać, to najłatwiej jest sprawdzić długość stopy przezodrysowanie jej kształtu na kartce. Aby zrobić to prawidłowo należy:

  • ściągnąć maluchowi skarpetkę,
  • przygotować czystą kartkę i dobrze zastrugany ołówek,
  • poprosić pociechę, aby stanęło przy ścianie na kartce,
  • dosunąć piętę prostopadle do ściany,
  • zaznaczyć, dokąd sięga najdłuższy palec.

Następnie należy zmierzyć odległość pomiędzy ścianą a zaznaczonym fragmentem. Dzięki temu uzyskasz wiarygodny wynik, na podstawie którego będziesz mógł dobrać właściwy rozmiar obuwia dla dziecka.

Inny sposób na to, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki rozmiar stopy ma roczne dziecko, które nie chodzi lub nie staje, polega na wykorzystaniu farb. Do tego będziesz potrzebować czystej kartki, głębokiego pojemnika wypełnionego kolorowym płynem. Gdy wszystko jest gotowe, zanurz bosą stopę pociechy w farbie i dobrze odciśnij na kartce, a następnie zmierz odległość między najdłuższym palcem a piętą.

Czytaj więcej: Do kiedy rośnie stopa? Rozwój małych stópek pod lupą

Jak dobrać rozmiar buta dla rocznego dziecka?

Jeśli znasz długość stopy malucha, czas dobrać odpowiednie buty. Warto pamiętać, że dobre obuwie powinno być o kilka milimetrów dłuższe niż małe stópki – w przypadku letniego obuwia o 7 mm, a zimowego o min. 10 mm.

Zatem, aby dobrać właściwy rozmiar buta dla rocznego dziecka, do długości stopy dodaj odpowiedni zapas, a następnie uzyskany wynik porównaj z tabelami rozmiarów. U nas znajdziesz je na każdej stronie produktu w zakładce „szczegóły”.

Nie stworzyliśmy jednej uniwersalnej tabeli rozmiarów, dlatego że każdy producent ma inną rozmiarówkę, więc niezamierzenie moglibyśmy przez to wprowadzić kupujących w błąd. Np. marka Mrugała oferuje obuwie w rozmiarze 20, które ma długość wkładki 13 cm. Z kolei buty w tym samym rozmiarze sygnowane logo Mido mają długość 13,3 cm.

Choć dla dorosłego różnica jest niewielka, dla dziecka ze stopą o długości 12,5 cm może być niezwykle istotna – buty Mrugała będą wtedy za małe. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z opisem produktu przed zakupem.

MIDO NOSTER 158 GRANAT T MIDO NOSTER 158 GRANAT T

Dlaczego warto sprawdzić rozmiar nóżki rocznego dziecka przed zakupem obuwia?

Jaki rozmiar buta na roczek? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i bliskich osób, którzy planują kupić pierwsze obuwie dla malucha. Pamiętaj, aby nie robić tego „w ciemno”, ponieważ może to skutkować zakupem modelu w nieodpowiednim rozmiarze, a poruszanie się w takich butach niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji, np. wpływa na kształtowanie się wad postawy. Co więcej, jeśli obuwie jest za małe:

  • palce nie będą mieć wystarczająco dużo przestrzeni, aby poruszać się w naturalny sposób,
  • stopa nie będzie zginać się podczas chodu czy biegu, co ograniczy spontaniczność malucha,
  • pięta nie będzie prawidłowo ułożona względem kolana, przez co dziecko zacznie źle ustawiać nogi względem podłoża,
  • stopy zaczną marznąć, ponieważ przepływ krwi będzie zaburzony.

Z kolei, jeśli numer buta rocznego dziecka będzie za duży względem stopy, maluch będzie mieć trudności z unoszeniem nóg podczas poruszania się lub zacznie przesuwać nimi po podłodze.

Żadna z powyższych sytuacji nie jest normą i może prowadzić do poważnych wad stóp, a nawet postawy w przyszłości. Dlatego zamiast zastanawiać się, jaki rozmiar buta na roczek wybrać, należy zmierzyć stopę maleństwu.

Pamiętaj! Rozmiar obuwia dla rocznego dziecka może być bardzo się różnić w zależności od pociechy. Jeśli zależy Ci na jego dobrym rozwoju, zawsze dobieraj buty indywidualnie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć