Małe dziecięce stópki są niezwykle urocze. Delikatne, mięciutkie, a do tego wspaniale pachną – aż chciałoby się je schrupać! Jednak są także bardzo wrażliwe. Wystarczy drobne podrażnienie, aby zaczęły boleć. Zdarza się także, że z pozoru błahe otarcia stają się przyczyną poważnych problemów z paznokciami, które mogą mieć duże konsekwencje w życiu dorosłym. Oprócz zwalczania ich, dowiedz się, jak im zapobiegać.

Wiele rzeczy z dzieciństwa ma wpływ na dorosłe życie. Mowa tu nie tylko o sposobie wychowywania, ale także pielęgnacji ciała, a zwłaszcza stóp. Okazuje się, że problemy, które w dzieciństwie były bagatelizowane, powracają w okresie dorosłym i często bardzo uprzykrzają życie. Jeśli chcesz zapewnić pociesze dobry start w dorosłość, zadbaj o profilaktykę i zapobiegaj problemom, zanim wystąpią.

Jakie są najczęstsze problemy z paznokciami u stóp u dzieci?

Maluchy często chodzą boso po domu i ogrodzie. To dobry zwyczaj, który pomaga kształtować się małym stópkom w prawidłowy sposób. Jednak skóra nóg przez kontakt z brudnym podłożem jest bardziej narażona na różne urazy i choroby. Do najczęściej występujących problemów zalicza się:

  • wrastające paznokcie – najpowszechniejsza dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powstaje w wyniku nieprawidłowego obcinania płytki, noszenia niewłaściwego obuwia, jak i mechanicznych urazów. Wrzynający się paznokieć w skórę powoduje ból i krwawienie. Łatwo wtedy także o zakażenia bakteryjne. Problem wrastających paznokci wymaga konsultacji dermatologicznej, a w bardzo zaawansowanym stadium również pomocy chirurga,
  • grzybicę paznokci – choroba jest wywoływana przez dermatofity. Najpierw zainfekowana zostaje skóra, a dopiero później paznokcie. Typowymi objawami grzybicy są zażółcenie i zniekształcenie płytki, a następnie jej kruszenie się, pękanie i odklejanie od macierzy. To schorzenie niezwłocznie wymaga kontaktu z lekarzem i wprowadzenia odpowiednich leków,
  • dystrofię paznokci – nie jest to choroba a zmiana w kształcie płytki wywołana urazem lub noszeniem niewłaściwego obuwia. Najczęściej objawia się przebarwieniami i pogrubieniem paznokcia, a w zaawansowanym stadium nawet jej przekrzywieniem. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie po odpowiednio wczesnym wykluczeniu czynnika, który szkodzi,
  • krwiaki podpaznokciowe – typowy uraz dziecięcy, który powstaje przez np. przytrzaśnięcie palców szufladą lub drzwiami. Objawia się czerwonymi lub sinobrązowymi plamami pod płytką paznokci, które przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, aż znikają. W przypadku dużych urazów, które obejmują więcej niż połowę paznokcia, niezbędna jest pomoc specjalistów,
  • zanokcicę – dość częsta choroba, która, choć dotyczy paznokci, nie obejmuje płytki, a zazwyczaj skórę wokół niego. Pojawia się najczęściej na jednym palcu i występuje po uderzeniu paznokcia w wyniku, którego bakterie przesuwają się głęboko pod płytkę, gdzie namnażają się i wywołują reakcję zapalną. W rezultacie powstaje czerwony, bolesny obrzęk, któremu może towarzyszyć pęcherzyk ropny. Czasami płytka również ulega zniekształceniu. Często objawy pojawiają się nagle i „znikąd”. Choroba ta wymaga konsultacji dermatologicznej i wdrożenia stosownych leków przeciwbakteryjnych.

Pamiętaj, że to nie jedyne problemy, z jakimi może zmagać się Twoje dziecko. Dlatego nie ignoruj przebarwień ani zmian w kształcie płytki paznokcia i jeśli coś Cię niepokoi, zgłoś się z maluchem do lekarza.

Jak zapobiegać deformacji i chorobom paznokci u dzieci?

Zastanawiasz się, jakie działania profilaktyczne możesz podjąć przeciwko deformacjom oraz chorobom paznokci u stóp u dzieci? Podstawowa zasada to zakładanie właściwego obuwia, które:

  • ma szeroki nosek, dzięki czemu paluszki nie są ściśnięte i nie dochodzi do deformacji paznokci,
  • jest wykonane z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Jest ona oddychająca, co pomaga zapobiec nadmiernej potliwości stóp i utrzymać stopę suchą. W efekcie zmniejsza się ryzyko wystąpienia grzybicy,
  • ma delikatną i przyjemną w dotyku wyściółkę. Miękki materiał nie powoduje podrażnień ani otarć, więc nie musisz obawiać się chorób.

Mile widziana jest oczywiście elastyczna podeszwa, która pracuje w naturalny sposób razem ze stopą. Dzięki temu dziecko angażuje podczas chodzenia palce, co zapobiega ich nieprawidłowemu ułożeniu w bucie. Obuwie, które spełnia te wymogi, znajdziesz w ofercie Tupu Tupu.

Dobrym pomysłem jest również ćwiczenie mięśni stóp. Im sprawniejsze dziecko, tym mniejsze ryzyko doznania urazów, a w rezultacie mniej problemów z paznokciami.

Czytaj więcej: https://www.tuputupu.pl/blog/jakie-cwiczenia-na-stopy-dla-malych-dzieci-propozycje-cwiczen-stop-dla-maluchow/.

Jak prawidłowo pielęgnować paznokcie u dzieci?

Paznokcie to obszar, który jest bardzo podatny na różne bakterie i wirusy, dlatego wymaga regularnej i prawidłowej pielęgnacji. Składa się ona z 2 kroków: czyszczenia i skracania płytki paznokcia. Jednak większość dzieci tego nie lubi. Zdarza się, że maluchy płaczą i się wyrywają, dlatego warto poprosić wcześniej o pomoc drugą osobę i przygotować się psychicznie na walkę.

Czyszczenie paznokci należy wykonywać po każdej zabawie w ogródku lub placu zabaw, a także po zajęciach z wykorzystaniem przyborami plastycznymi, np. plasteliną lub piaskiem kinetycznym. Wszelkie zabrudzenia mogą podrażniać naskórek i doprowadzić do powstania zakażenia.

Najłatwiej brud usuwać pod wodą za pomocą delikatnej szczoteczki z miękkim, naturalnym włosiem. Nie należy trzeć płytki zbyt mocno, ponieważ można ją bardzo łatwo uszkodzić. Jeśli nie możesz doczyścić paznokci, poczekaj na kąpiel. Po namoczeniu stóp brud często sam się wymywa.

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu płytki możesz przejść do jej obcinania. Najlepiej, jeśli zrobisz to po kąpieli, kiedy paznokcie są miękkie, ponieważ zmniejsza to ryzyko pękania i kruszenia się płytki, a tym samym wrastania paznokcia lub pojawienia się zanokcicy. Jednak u noworodków płytka może być bardzo delikatna i mięciutka, więc można ją obcinać o dowolnej porze dnia.

Skracanie płytki jest dość proste, wymaga tylko odrobiny wprawy. Wystarczy:

  • chwycić stopę malucha w dłoń, aby nagle się nie poruszyła,
  • obciąć wszystkie paznokcie na prosto.

Nie usuwaj ani nie odsuwaj skórek wokół paznokci! Pełnią one funkcję ochronną. Jeśli pojawią się ostre zakończenia paznokci, możesz delikatnie przetrzeć je pilniczkiem. Jednak nie trzyj za mocno, ponieważ płytka dzieci jest bardzo cienka i łatwo ją uszkodzić. Na koniec możesz posmarować stópki kremem lub oliwką.

Pamiętaj, że te małe stópki muszą być zdrowe, silne i sprawne, aby mogły nieść Twoje dziecko przez całe życie i zaprowadzić je tam, gdzie pociecha chce dotrzeć. Dbaj o to już od najmłodszych lat.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili